512 994 650 awaryjne.pogotowie.waw@gmail.com
Pomoc FachowcówWarszawski Gazownik-Hydraulik-elektryk. Złota rączka!

Wymiana Silikonu

Wymiana Silikonu. Jak odnowić zapleśniałą spoinę? Złota rączka Warszawa tel. 512994650

Uszkodzony silikon na łączniu umywalki ze ścianą.

W łazienkach czasem kuchniach – w miejscach, w których podwyższona wilgotność jest naturalnym zjawiskiem – fugi silikon, mogą pokryć się grzybem. Po jakimś czasie nie ma możliwości nalotu usunąć, pozostaje tylko położyć nowa spoinę. Jak to zrobić opisuję poniżej.

Dlaczego wypełnienia silikonem pleśnieją?

Fugi silikonowe robi się w trudno dostępnych i pracujących miejscach, często narażanych na odkształcenia. Widzimy silikon w rogach  na ścianach z płytek ceramicznych, pomiędzy ścianami na łączeniu kuchennego blatu, łączenie umywalek ze ścianą, silikon wypełnia łączenie wanny ze ścianą oraz uszczelnia kabinę prysznicową.

RENOWACJE REMONTY tel. 512994650

Silikonujemy łączenia umywalek z blatami. Wszystkie z wymienianych miejsc  będzie narażone na duże działanie wody i podwyższoną wilgoć. Ponadto jak wentylacja w pomieszczeniach nie działa jak powinna, pleśń szybko atakuje silikon, tworząc na nim ciemne, trudne do zmycia plamy. Winnym także może być, nie umiejętne położenie silikonowych fug. Przy spoinowaniu należy nadać wypełnieniu ze silikonu odpowiedni kształt. Jeśli tego poprawnie się nie wykona – prawdopodobnie po jakimś czasie pojawią się problemy z pleśnią.

Nakładanie silikonu w szczelinę miedzy wanną a płytkami

Jak wyczyścić silikon?

W pierwszej kolejności postarajmy się wyczyścić fugi silikonowe ogólnie dostępnymi preparatami czyszczącymi, spróbuj wodą i mydłem, płyn do naczyń może da sobie radę, może płyny do szyb. Jak to się nie uda, zostaje sięgnąć po chemicznie odpowiednie profesjonalne preparaty. Możemy kupisz specjalistyczne środki odgrzybiające do silikonu. Stosowane zewnętrznie  (wspomniane środki chemiczne sprzedawane są w pojemnikach ze spryskiwaczem) i po spryskaniu ściera się do sucha powierzchnię silikonu. Czasami można pomalować silikon, bywa to rzadkie rozwiązanie, ponieważ taka fuga silikonowa musi być wykonana z materiałów przeznaczonych do malowania.

szpatułka do wygładzania silikonu.

Żeby zyskać większe szanse na czyste i ładne wypełnienia silikonowe, Zalecane jest zastosowanie silikonu zawierającego „biocydy” i „fungicydy” są to chemiczne substancje grzybobójcze zapobiegające powstawaniu pleśni. Unikając pleśnienia spoiny silikonowej możemy użyć elastycznych silikonów polimerowych, grzyby i pleśnie ich nie lubią.

Wymiana: jak usunąć silikon?

Jak nie da się oczyścić silikonu lub jest zniszczony – odkleił się w miejscach zastosowania lub są w nim dziury, czas najwyższy się spoiny pozbyć. Podkreślić trzeba że nie jest to łatwe. Zalecam użycie specjalistycznego noża do usuwania silikonu. Często silikonowa fuga może stawiać nieoczekiwane opory, można silikon zmiękczyć. Najlepszym zmiękczaczem silikonu jest rozpuszczalnik żelowy. Zeskrobaniu i usunięciu spoiny, niezbędnym jest doczyścić szparę oraz dokładnie odtłuścić najlepiej zwykłą benzyną ekstrakcyjną. Przed położeniem nowej spoiny, zabezpieczamy lukę taśmą malarską, dzięki temu silikon będzie miał równe krawędzie. Taśmę odklejamy od razu po położeniu silikonu między łączone elementy. Następnie silikon wygładzamy, szpatułką lub zwilżonym palcem najlepiej użyć płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy o doborze koloru wypełnienia silikonowego, dobieramy do koloru fugi, lub elementów łącznych.

Skrobanie usuwanie fugi silikonowej.

Usuwanie silikonu: potrzebne narzędzia

  • nożyk lub specjalny zdzierak do spoin  
  • taśma maskująca, może być malarska
  • metalowy pistolet (wyciskarka) do silikonu
  • specjalna szpachla do wygładzania silikonu

Chętnie pomożemy, proszę o kontakt. Wymiana Silikonu

RENOWACJE REMONTY tel. 512994650