512 994 650 awaryjne.pogotowie.waw@gmail.com
Pomoc FachowcówWarszawski Gazownik-Hydraulik-elektryk. Złota rączka!

malowanie malarz

Artykuły malarskie
do malowania, używamy odpowiednich narzędzi.

Malowanie ścian i sufitów  – prosty sposób na świeże zmiany.


Malarze, remonty tel. 512994650

Kolory w pokojach stały się nudne? Ściany są męczące, kolorystyka niemodna? Malowanie to świetny sposób, żeby szybko odmienić wygląd każdego wnętrza. Wydaje się że nie jest trudne! Przedstawię kilka ważnych porad, na co zwrócić uwagę, żeby odnowić ściany i sufity i cieszyć się świetnym rezultatem.

Malowanie
Farbę przetestujmy, nim pomalujemy ściany.

1. Jaki kolor farb chcesz wybrać? 

Wybierz kolor, na który chcesz pomalować ściany. Weź poprawkę, że niewielka próbka koloru we wzorniku może nie oddawać tego, jak ostatecznie będzie on prezentował się na większej powierzchni ścian. Dlatego, jeszcze przed kupieniem farby, wybrany kolorystyczny odcień warto jest przetestować malowaniem próbnym.


Usługi dla domu złota rączka – Pogotowie Techniczne Warszawa (warszawskie-pogotowie-techniczne.pl)

Umożliwiają to testery barw w małych saszetkach o nie wielkiej pojemności, które pozwalają na pomalowanie 1 metra kwadratowego powierzchni. Sprawdzając wybór koloru na ścianie we wnętrzu prościej jest oszacować, czy pasuje on do aranżacji oraz jak sprawdza się w oświetleniu danego wnętrza.

Paleta kolorów farb
Próbne malowanie wykonajmy małą saszetka testera.

2. Wybierz odpowiednie narzędzia

Odpowiednia jakość i rodzaj narzędzi do malowania są porównywalnie ważne jak wybór właściwej farby. Narzędzia należy dostosować do pokrywanej farbą powierzchni oraz struktury, jaką chcemy uzyskać.


Malując duże powierzchnie takie jak ściany i sufity najlepiej sprawdzą się wałki malarskie. Jeżeli masz gipsowane wygładzone ściany i sufity możesz wybrać wałki z krótkim włosiem (np. Antex marki Anza). Zapewni on gładkie, bardzo eleganckie wykończenie malowanej powierzchni.


W przypadku nierównego wykończenia powierzchni (np. tynk mineralny zatarty na ostro, tynki dekoracyjne) lepiej sprawdzają się wałki z długim włosiem (np. Anlon marki Anza). Do niewielkich powierzchni, np. ościeżnic, proponuję użyć pędzli lub małych wałków (na przykład Felt marki Anza). Uniwersalne są pędzle mieszane (syntetyczno – naturalne), których można użyć zarówno do farb wodorozcieńczalnych, jak i rozpuszczalnikowych.

Malarze, remonty tel. 512994650

malarz przy pracy.

3. Wyczyść ściany i zabezpiecz detale 

Przed przystąpieniem do malowania nowych podłoży należy je dokładnie oczyścić, usuwając kurz, tłuszcz i pył, ewentualne rysy i pęknięcia zaszpachlować i wyrównać. Malując stare ściany, wcześniej już malowane, warto słabo trzymające się podłoża odstające od ściany usunąć, pęknięcia i ubytki wyszpachlować, a na koniec po wyschnięciu szpachli wyszlifować.


Ściany sugeruję też przed malowaniem zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, lub kostką szlifierską i następnie oczyścić z pozostałego pyłu – poprawi to przyczepność nowej farby.


Nie zapominajmy o zabezpieczeniu podłóg czy mebli kartonem lub folią malarską, a cokoły, listwy i gniazdka zabezpiecz taśmą malarską.

Brzydka ściana
To trzeba oskrobać.

4. Czas na malowanie

Przed malowaniem farbą nawierzchniową ścianę należy zagruntować. Farby do gruntowania ścian i sufitów marki Beckers wyrównują chłonność podłoża, stwarzają lepszą przyczepność dla farby nawierzchniowej i ujednolicają powierzchnię przed finalnym malowaniem.


Jeżeli remontujemy całe pomieszczenie, malowanie zaczynamy od sufitu.


Do malowania sufitów wybierz farby w głębokim macie, ograniczają one odbijanie światła i tworzenie się refleksów. Najlepszym narzędziem do malowania takich powierzchni jest wałek malarski z przedłużką. Takim samym wałkiem będziesz malować też ściany. Farbę przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać.
Kolorowe farby
Piękne kolorowe farby.

5. Malowanie sufitu  

Pierwszą warstwę farby na sufit nakładaj równolegle, a ostatnią prostopadle do największego źródła światła w malowanym pomieszczeniu, przesuwając się podczas nakładania farby od lewej do prawej strony lub odwrotnie. Po naniesieniu farby na powierzchnię należy wygładzić farbę w jednym kierunku i dopiero przejść do malowania następnego kawałka sufitu.


Łączenia poszczególnych malowanych fragmentów trzeba zawsze wykonywać mokro na mokro (nakładane warstwy farby powinny na siebie nachodzić, a nie tylko się stykać). W przypadku dużych sufitów zaleca się malowanie w dwie osoby. Jedna osoba nakłada farbę, druga wygładza w jednym kierunku.


Sufit pokrywamy dwiema warstwami farby (przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy).

Malarze, remonty tel. 512994650

Malowanie warszawa

6. Malowanie ścian  

Kiedy zaczynasz malować ściany zacznij od jej naroża przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nakładaj od połowy wysokości ściany, żeby ją bez problemu rozprowadzić na całej wysokości. Nakładając rozprowadzaj w różnych kierunkach z góry do dołu i odwrotnie, delikatnie na boki.


Na samym końcu powierzchnię wygładź jednym pociągnięciem wałka, wykonanym w jednym kierunku (z góry do dołu). Pamiętaj, że łączenie poszczególnych pól powinno się odbywać metodą mokre na mokre ( tj. nakładane warstwy farby powinny na siebie nachodzić, a nie tylko się stykać).


Zarówno w przypadku sufitu jak i ściany maluj w dwóch warstwach (przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy). Bardzo ważne jest, żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu około 4-6 godzin, ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby).

Malarze, remonty tel. 512994650

Stare ściany do remontu

Malarze, remonty tel. 512994650 https://warszawskie-pogotowie-techniczne.pl/

7. Zwróć uwagę

– W przerwie malowania, aby pozostała na narzędziach malarskich farba nie wyschła, najlepiej jest szczelnie owinąć je folią.


– Taśmę zabezpieczającą należy odkleić, kiedy farba jeszcze nie wyschnie. W przeciwnym razie, odrywając taśmę możemy oderwać również farbę.

– Nie należy wylewać pozostałej farby do kanalizacji.

– Jeżeli farbę pozostałą po malowaniu chcesz przechować, należy ją szczelnie zamknąć, aby do opakowania nie dostawało się powietrze.

– Aby narzędzia malarskie posłużyły Ci przy następnych pracach malarskich, dokładnie je wyczyść, a następnie osusz.

kolorowa ściana

8. Ciesz się efektem!

Ściany są już suche? Czas usunąć folie oraz kartony i wstawić do pomieszczenia meble i dekoracje. Teraz możesz się cieszyć nowym kolorem ścian.

https://warszawskie-pogotowie-techniczne.pl/