512 994 650 awaryjne.pogotowie.waw@gmail.com
Pomoc FachowcówWarszawski Gazownik-Hydraulik-elektryk. Złota rączka!

podłączenie płyty gazowej

1. Przychodzi gazownik INSTALATOR tel. 512994650

Jak wygląda montaż każdej zwykłej kuchenki gazowej?

2. Sprawdza jaki rodzaj gazu masz w domu

3. Rozkręca kuchenkę

4. Montuje odpowiednie dysze

5. Podłącza do gazu

6. Testuje

7. Podbija gwarancję

Płyta gazowa SOLGAZ

Jak wygląda montaż płyty gazowej Solgaz?

1. Przychodzi gazownik

2. Podłącza do gazu

3. Testuje, zachwyca się

4. Podbija gwarancję

Montaż i podłączenie płyty gazowej

Płytę gazową montujemy w blacie. Dzięki czemu sprzęt stanowi estetyczną całość. Należy zapoznać się z instrukcją montażu kuchenki gazowej w blacie, która ze sprzętem dostarczył producent, a także, czy jej podłączenie do instalacji gazowej zawsze będzie bezpieczne.

Planując remont lub wykończenie kuchni, skorzystaj z usługi, dostępnej na stronie Consulting Sati zajmującej się kompleksowymi remontami .

Montaż piekarnika i Płyty gazowej

Montaż kuchenki gazowej w blacie

Zakupioną płytę gazową montujemy w większości przypadków prace montażowe możemy wykonać we własnym zakresie. Mają na uwadze poprawność montażu, od pierwszych czynności stosujmy wytyczne wskazane przez producentów. Montaż płyt gazowych będzie wymaga od nas przygotowania odpowiednich narzędzi, jak piła, wyrzynarka czy też wiertarka z wiertłem typu sednik.

Wiertło frezujące

Musimy bez określić miejsce, w którym chcemy zamontować płytę gazową. Nie rzadko producenci załączają razem ze sprzętem szablony, które ułatwiają montaż płyty w blacie. Nie dysponując szablonowym arkuszem, powinniśmy na blat przenieść wymiary otworów montażowych, ewentualnie odrysować krawędzie, istotne jest zachowanie dylatacji, do wymiarów montażowych dodajemy około pół centymetrowy luz. Następnym krokiem wykonując montaż płyty gazowej jest wywiercenie otworów, w odrysowanym wymiarze montażu na narożnikach. Najlepszym rozwiązaniem do wykonania otworów w narożnikach jest wiertło typu sednik, używając wiertarki lub wkrętarki. W taki sposób zapobiegniemy zbyt dużemu nacięciu blatu w narożnikach.

Wiertło piórowe, otwory w blatach kuchennych.

Naniesione krawędzie wycinamy przy pomocy piły, a także wyrzynarki. Żeby montaż kuchenki gazowej w blacie był estetyczny i funkcjonalny, to od każdej zewnętrznej krawędzi blatu do linii wycięcia powinniśmy zachować przynajmniej 5 cm odstęp. Powierzchnię blatu stykającą się z płytą gazową należy okleić specjalną taśmą izolacyjną. Takie produkty oferują między innymi Amica lub inni producenci płyt gazowych. Alternatywnie zamiast taśmy izolacyjnej możemy użyć silikonu. Ostatnim etapem jest umieszczenie płyty kuchennej w otworze.

Poprawnie to podłączenie urządzenia gazowego powinno odbywać się przez osoby do tego uprawnione. Większość producentów zastrzega sobie utratę gwarancji na sprzęt, jeżeli dokonamy samodzielnego podłączenia. Warunek ten ma nas zmobilizować do zlecenia usługi doświadczonym specjalistom, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Wadliwie podłączenie płyt gazowych może doprowadzić nawet do wybuchu gazu. Kuchenki gazowe podłączane mają być do instalacji dostarczającej gazowej zarówno na  ziemny lub do butli z propan-butanem. Oprócz tego, że instalator podbija kartę gwarancyjną, to również możliwa jest bezpłatna naprawa urządzenia w przypadku jakiejkolwiek usterki. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronach producentów Amica, Electrolux czy też Bosch.

Szablon montażowy

Jednym z głównych elementów, którego zadaniem jest doprowadzanie gazu do urządzenia, jest wąż do kuchenki gazowej. Jego prawidłowy montaż ma wpływ na szczelność instalacji gazowej, a tym samym na bezpieczeństwo. Podstawowym warunkiem, aby podłączenie płyty gazowej przebiegło zgodnie z wytycznymi, jest zakup przewodu posiadającego certyfikat. Wąż do kuchenki gazowej musi spełniać normę PN-EN 14800. Najbezpieczniejszym produktem jest przewód gazowy do kuchenki, który przeszedł kontrolę jakości o nazwie procedura 1. Są również przewody, które przechodzą kontrolę jakości o nazwie procedura 3. Jednak tego typu wąż do kuchenki gazowej sprawdza się w nielicznych budynkach.

Kolejną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy wybrany przez nas przewód gazowy do kuchni pasuje do rodzaju gazu, z którego będziemy korzystać. Spełnienie tego warunku gwarantuje m.in. szczelność instalacji gazowej. Ponadto przewód gazowy do kuchenki nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, w tym na przykład korozję lub kruszenie. Zatem na prawidłowe podłączenie kuchenki gazowej ma wpływ również tworzywo, z którego wyprodukowano przewód gazowy.

Jednym z najpoważniejszych błędów, jaki popełniamy przy samodzielnym montażu i podłączeniu kuchenki, jest wykorzystanie ognia, gdy chcemy sprawdzić szczelność instalacji gazowej. Taka brawura może doprowadzić do prawdziwego nieszczęścia. Dlatego zawsze zlecajmy podłączenie kuchenki gazowej wykwalifikowanym osobom mającym odpowiednie uprawnienia gazowe.

Instalacje gazowe tel. 512 994 650

Przeglądy instalacji gazowych, pomiary, likwidacja wycieku.